Za mało?

   Osoba zarabiająca 1500zł twierdzi, że gdyby zarabiała 2500zł to wszystkie jej problemy by zniknęły. Jest to dosyć logiczne. Jednak jeśli zapytamy osobę, która zarabia 2500zł powie nam, że też zarabia za mało i 3500zł by się przydało.  Komuś, kto zarabia 3500 też pewnie przydałby się kolejny tysiąc żeby zamknąć domowy budżet. I tak oto koło się zamyka. Ale czy zawsze będzie za mało pieniędzy?

Wydaje nam się, że jeżeli będziemy więcej zarabiać to wszystkie nasze problemy znikną. Niestety tak nie jest. Jeżeli będziemy więcej zarabiać to będziemy więcej wydawać. Sprawdzone osobiście. Oczywiście nie tyczy się to wszystkich ludzi, ale myślę że ponad 95%. Podobną tezę sformuował Cyryl Parkinson, brytyjski historyk i pisarz. Stwierdził, że „ludzie bez względu na to ile zarabiają mają tendencję do wydawania wszystkiego a nawet trochę więcej”.

Czemu jeżeli dostałeś podwyżkę nie wynająć sobie wymarzonego mieszkania? Dotychczas chodziłeś do pracy pieszo no ale po awansie stać Cię na zakup pierwszego samochodu, czemu więc by tego nie zrobić?

Czy więcej, szybciej, nowocześniej znaczy lepiej? Niekoniecznie

Przenieśmy się kilka-kilkanaście lat wstecz. Miałeś osiem lat. Biegałeś z obdartymi kolanami z patykiem w ręku, który był karabinem. Dodać do tego obiad od mamy i już miałeś wszystko czego potrzebowałeś żeby być szczęśliwym.

I bum, nagle myślisz, że żeby być szczęśliwym musisz posiadać najnowszego Iphone’a czy sportowy samochód. Cały czas przenosisz szczęście na moment w przyszłości, który wiąże się z określonym stanem materialnym. Często słyszę od osób z którymi rozmawiam, że szczęście = pieniądze.   Szczęściem jest chodzenie w markowych ciuchach, posiadanie dużego mieszkana i weekendowe eskapady po galeriach handlowych no i wyścigi, kto ma więcej markowych logo na sobie. Serio?

Istnieje wiele badań, które udowadniają, że to ile posiadamy, tak naprawdę nie wpływa na poziom szczęścia i satysfakcję z życia. 

Od rana jesteśmy atakowani reklamami. Po obudzeniu dowiesz się jaka kawa pobudza najlepiej (Oczywiście rozpuszczalna, która ma tyle wspólnego z prawdziwą kawą co zupka chińska z rosołem mamy). Następnie w drodze do pracy dowiesz się, że na intymne infekcje pochwy najlepiej sprawdza się iladian forte. Tak, pamiętam to i też mnie to przeraża, reklama spełniła swoje zadanie. Lunch przygotujesz sobie dzień wcześniej w domu, czy zjesz w fast foodzie, który miesiąc temu poczęstował Cię darmową kawą?

Walczą o nas, o naszą uwagę. Nie no, ale przecież „Ja? Ja nie jestem podatny na reklamy”… Pewnie dlatego piję taką samą herbatę jaką popijał mój ulubiony aktor w serialu w którym była lokowana. Reklamodawcy to sprytne bestie. Naprawdę myślisz, że nie mają pojęcia o tym, że piosenka „Włączamy niskie ceny’’ po trzecim odsłuchaniu jest denerwująca? A gdzie pojechałbyś kupić telewizor?

Zróbmy tak. Dostałeś miliard dolarów ale zostałeś sam na ziemi. Co byś sobie kupił w takim wypadku? Nie musisz już nic nikomu udowadniać. Nikt nie poklepie Cię po plecach i nie powie „Tobie to się udało w życiu, masz super drogi samochód i wielki dom’’. To jedno pytanie skłoniło mnie do porządnych przemyśleń. Pierwszą moją odpowiedzią był hamak. Bo pomyślałem, że fajnie  byłoby sobie poleżeć, gdzieś pomiędzy dwoma drzewami. Zastanówmy się czasem, czy nasze potrzeby są faktycznie nasze. Czy może jednak jest tak, że  środowisko, które nas otacza je generuje?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close